Lapsekandmisel tekkivad raskused

peony2Lapsekandmine on tore ja hea ja aitab kaasa lapse arengule. Ilmselt oleme kõik sellega nõus. Küll aga oleks ebaaus väita, et lapsekandmine alati lihtne on. On lapsi, kes alguses ei armasta ei kandelina ega kandekotti ja on lapsi, kes peale pikki õnnelikke kantud kuid mingil põhjusel uuesti kandmise ajal rahutuks muutuvad. Kõik need mured on aga ületatavad sinu ja lapse koostöös. Järgnevad mõned mõtted ja soovitused nende raskete hetkede ületamiseks.

Laps nutab, kui ta kandekotti panna

Lapsevanema jaoks on kõige raskem see, kui laps nutab, kui ta kandekotti või –linasse panna. Nutmine võib olla põhjustatud mõnest muust murest, väsimusest, tühjast kõhust, palavusest, külmatundest, märjast mähkust või kõhuvalust. Mõni laps nutab aga esimestel kordadel ka siis, kui kõik sellised mured välistatud on. Lapse jaoks on see uus olukord, mõnikord on ka lapsevanem ise ebakindel või ärevuses ning laps tunneb seda. Sageli aitab, kui esimestel kordadel laps täis kõhu ja puhanuna kandekotti panna. Aitab ka see, kui esimestel kordadel last kandekotti koos kogenud lapsekandjaga proovida, kes kinnitab, et laps on õiges asendis, et tal on seal mugav ning rahustab nii sind kui ka last. Last kandekotti pannes räägi temaga, selgita talle, mis toimub ning kinnita talle, et kõik on hästi. Kohe pärast lapse kandekotti panemist, liiguta ennast, tantsi või õõtsuta ennast, jaluta, kiiguta last. See kõik rahustab teda ning annab talle võimaluse uue olukorraga harjuda.

Mõnel beebil aitab kandekotis lühiajaline nutmine lõdvestuda ja rahuneda. Beebi tunneb, et ta on ema või isa lähedal ja see aitab tal pingetest vabaneda, näiteks pärast väsitavat linnakära või enne uinumist.

Eriti aitab kandmine kõhuvalu all kannatavaid beebisid. Tihti aitab see, kui juba enne kõhuvalu algust last kannad. Kõhuvalu ajal aitab kandmine ka lapsevanemal lapse valuga paremini toime tulla. Ka vanem tunneb, et ta rahustab last, pakub talle turvatunnet ja kaitset.

Laps võib nutta ka seetõttu, et ta tunneb, et kandja on ebakindel või pinges. Paljud vanemad leiavad, et sellises olukorras aitab üks mõnus jalutuskäik või vestlus sõpradega (laps kandekotis), mis aitavad lõõgastuda.

Laps protestib kandmise vastu 

Kui laps on juba pisut suurem, oskab ta ennast rohkem väljendada ja võib juhtuda, et ta lifeather-2saks nutule ka protestib kandmise vastu. See ei tähenda tingimata, et talle kandmine ei meeldi. Võib juhtuda, et sel hetkel soovib ta lihtsalt midagi muud, näiteks ringi roomata või et talle ei sobi enam see kandmisviis, mida oled seni kasutanud.

Kui laps protestib seetõttu, et ta tahab midagi muud teha, on mure lihtsasti lahendatav, laseme lapsel mõnda aega teha seda, mida ta soovib. Kui see ei ole sel hetkel võimalik, siis võib kandmine just aidata lapsel leppida frustratsiooniga, mis tekib seetõttu, et ta ei saa seda, mida ta hetkel ihaldab.

Mõnikord ei ole aga nii enesestmõistetav, miks laps kandmise vastu on. Mõned lapsed võivad kandmist lihtsalt karta. Sellisel puhul aitab, kui lapse hirmu tõsiselt võtame ja räägime temaga, rahustame ja julgustame teda. Sageli tunneb beebi ennast kindlamini, kui toetame teda oma kätega selja pealt või istmiku alt. Aitab ka see, kui last aeglaselt kandmisega harjutame.

Mõni laps, eriti juba pisut suuremad lapsed, vajavad pisut ruumi enda ja kandja vahele ning tahavad rohkem ringi vaadata. Selle mure saab lahendada last puusal või seljas kandes (kõhul näoga välja poole last kanda ei tohi!). Puusal ja seljas saab last kandma hakata alates 4. või 5. elukuust.

Kui laps keeldub kandekotis või –linas olemast, tunned kindlasti ka sina ennast kurva või tõrjutuna, eriti, kui oleksid meelsasti last kandnud. Kindlasti jaga oma tundeid teistega.

Kui kandmine muutub koormavaks

Võib ka juhtuda, et mitte laps, vaid sa ise tunned, et kandmine ei ole hea või mugav. Ka sellisel juhul tasub olukorda pisut analüüsida enne, kui otsustad, et sulle ja su lapsele kandmine ei sobi. Aidata võib mõne teise kandmisvahendi valimine (kandelina asemel kandekott või vastupidi, rõngaslina asemel trikoolina või mei tai jne.) või olemasoleva teistmoodi kasutamine. Oluline on kasutada korralikku kandelina või ergonoomilist kandekotti, mis kannavad hoolt nii sinu kui ka su lapse tervise ja heaolu eest. Õige kandmisvahendiga on kandmine alati mugav ning rahuldust pakkuv. Selleks, et leida endale sobivaim kandmisvahend, tasub enne ostmist proovida erinevaid võimalusi. Mitmed tootjad ja e-poed pakuvad ka kandmisvahendite laenutamise võimalust, mis on hea võimalus endale sobiva leidmiseks.

Lapsekandmise alternatiivid 

Lapsekandmise aeg on pikk. Korraliku lina või kandekotiga saad kanda ka 3-4-aastast last. Kuid ühel hetkel kasvab laps siiski nii suureks, et sa ei jaksa või ei taha teda enam kanda. Või sünnib perekonda uus laps, keda hakkad vanaisakandma. Tandemis saab kanda ka 2 last korraga, kuid olenevalt vanema lapse suurusest võib see olla raske. Sellistes olukordades tuleb suure lapse jaoks kandmise vajadust millegagi asendada. Ükskõik, mis põhjusel otsustad kandmisest loobuda, saad seda asendada järgmiste võimalustega:

 • Alati võib last kanda mõni teine isik (isa, vanavanem jt)
 • Anna oma lapsele palju füüsilist lähedust ja armastust
 • Imeta last siis, kui ta seda soovib
 • Hoia last palju süles, põlvedel
 • Käi lapsega koos vannis
 • Käi lapsega koos basseinis ja kanna teda vees olles süles
 • Maga lapse kõrval
 • Tee lapsele beebimassaaži, massaaž meeldib sageli ka suurematele lastele
 • Kiikuge koos kiiktoolis või võrkkiiges
 • Mängi lapsega koos palju
 • Räägi lapsega, laulge koos, kuula oma last
 • Lase lapsel osa võtta oma igapäevaelust

Lapsekandmine on võrratu. Sellele vaatamata võid mõnikord silmitsi seista raskustega. Igal lapsevanemal ja lapsel on omad vajadused, soovid ja harjumused ja neid ei tohi unarusse jätta ka siis, kui otsustad last kanda. Ja kui tekivad probleemid, siis koos saate need lahendada kõige kiiremini. Loodetavasti oli sellest artiklist sulle abi.

Seni aga kanna oma last, sest kandmine on võrratu!

Artikkel on kohandatud La Leche League veebilehel ilmunud artiklist.

www.liliputi.ee

www.facebook.com/liliputieesti

 

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s